Тема. ПЧ Урок-фольклорне свято «Щедрий вечір, добрий вечір»
Мета: узагальнити знання про календарно-обрядові пісні; поглибити знання учнів про старовинні українські обрядами: «Водіння кози» «Щедрування», «Засівна»; розвивати навички виразного декламування, висловлювати свою думку, робити висновки; виховувати повагу до прадавніх вірувань наших предків, доброту, щирість, бажання дарувати радість іншим, прищеплювати гордість за свій талановитий народ.
Тип уроку: урок-фольклорне свято
Обладнання: аудіозаписи народних пісень, ілюстрації до календарно-обрядових пісень зимового циклу; декорації до інсценівки обряду щедрування; мультимедійна презентація.
Теорія літератури: епітет, метафора, порівняння.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. 1. Оголошення теми та завдань уроку. (Слайд 1)
2. Мотивація навчальної діяльності школярів.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
ІV. Основний зміст уроку
ІV. Вступ. Вивчення програмового матеріалу розпочинається зі з’ясування емоційної готовності учнів: передаючи з рук у руки вітальну листівку, діти обмінюються компліментами. Учитель побажає, щоб щирі, добрі слова учні класу говорили один одному повсякчас.
У. Актуалізація опорних знань.
1. Літературна розминка. Інтерактивна гра «Знайди свою команду».
Три учні виходять до дошки з аркушами, на яких великими літерами написано: «Епітет», «Порівняння», «Метафора». Друга група учнів отримує великі картки з прикладами цих художніх засобів. За знаком учителя вони виходять до дошки й займають місце у своїй команді біля «отамана».
- 2. Бесіда
- Коли ви отримуєте найбільше подарунків? (Крім дня народження, Нового року, учні, безперечно, назвуть і свято Миколая)
Учитель наголошує, що основними святами зимового циклу є Новий рік, Святвечір, Різдво Христове, Щедрий вечір, день Святого Василя та Водохреща. А центральними піснями цього періоду стали колядки та щедрівки. (Слайд 2)
Про святкування Різдва, обряд колядування учні розповідають самі.
Учень. До найкращих християнських свят в Україні належить Різдво (день народження Христа), його ще називають Колядою. За народним повір’ям, це час, коли рік повертає на нове сонце.
Переддень Різдва – це Святвечір, кутя. (Слайди 3-4) За давнім звичаєм вона була ячмінною, бо вирощування ячменю передувало пшениці. Пізніше з’явилася й пшенична кутя.
Ялинку ми запозичили пізніше зі скандинавських країн. А для українців традиційним є дідух. (Слайд 5) Це останній снопик або пучечок колосків із поля, зібраних наприкінці жнив, так званий «обжинок».
Учениця. Стіл застеляли білою скатертиною (Слайд 6), під яку батько підкладав сіно (бо ж сіно було в яселках при народженні Христа). В центрі ставили дідуха, а коло нього – кутю. (Слайд 7) Вона стояла на покуті до вечора. А як засвічувалася в небі перша зірка, родина збиралася в хаті на святу вечерю. Крім куті на столі обов’язково було 12 страв – по числу апостолів: грибні, ягідні, пиріжки з квасолею чи капустою, смажена риба, борщ із рибою та грибами…(Слайд 8)
Найцікавіший різдвяний обряд – колядування, до якого готувалися заздалегідь. (Слайд 9) Першими колядували діти з дозволу господарів. (Слайд 10) Якщо його одержують, то заходять до хати, іноді залишаються під вікнами і починають співати колядки. Насамкінець віншують господарів – бажають здоров’я і заможного життя, просять винагороди.
Обряд «Колядування»
- Господар: Красно просимо до хати!
- Ватага (тричі стукає об долівку зіркою):
Ми завітали до вас, щоб завіншувати оселю та її господарів з Різдвом Христовим та наступаючим Новим роком!
- Господарі (низько вклоняються ): Дякуємо за увагу!
- Циган: Ой людоньки! Щось наша кізонька захворіла!
- Циган: Така ж добра тварина була: і розумна, і вдатлива, і до харчів не вибаглива. Ой батечки, що ж тепер будемо робити?
- Циган (кинувся до господаря) Дохтора треба!
- Господиня: Може їй води принести? Зачекайте, зараз принесу кухлика…
- Колядник: А ось і дохтор з явився…
- Циган: Ведіть його мерщій сюди!
- Лікар: Що тут у вас скоїлося?
- Циган: Кізка наша захворіла. Ледве дихає.
- Лікар: Зараз перевіримо ( слухавкою почав обстежувати козу). Ов-ва. Надії на одужання жодної – мусить кізку дорізати.
- Циган і колядники: Ой, порятуйте нашу Кізку!
- Лікар: Гаразд, спробую!
(Лікар дістає шприца й робить тварині укол. Коза заворушилася, звелаголову.)
- Циган: Ожила.
16 Колядники: Наша Кізонька жива!
17 Циган: Красно дякую, докторе!
18. Го-го-го коза,
Го-го-го сірая,
Го-го-го білая,
Ой розходилась,
Розвселилась,
По сьому дому,
По веселому!
19.Де коза ходить,
Там жито родить,
Де не буває,
Там вилягає.
20 Де коза ногою,
Там жито копою,
Де коза рогом,
Там жито стогом.
21 Кізка: Та я тебе ріжками заколю, та я тебе ніжками затопчу!
22 Циган: Угомонися, Кізонько, ти краще з господарем май справу!
23 Господар: Зачекай, сірая, я відкуплюся.
24. Господиня: Давайте всі повечеряємо!
25 Ватаг: Дякуємо красно! У нас ще роботи і роботи – півсела треба обійти.
Пояснення вчителя.
Колядки – це переважно величальні пісні. (Слайди 11-12)
ІV. 3. Щедрівки “Щедрик, щедрик, щедрівочка», «Засівна»
На відміну від колядок, які первісно супроводжували магічне язичницьке дійство, пов’язане із народженням Всесвіту та божества сонця Коляди, щедрівки є словесно-пісенною частиною іншого свята – Нового року, пов’язаного із величанням місяця. Місяць посідав важливе місце в культовій системі праслов’ян. Свято, метою якого було вблагати духів неба та землі сприяти у господарстві, отримало назву Щедрого вечора. Звідси й походить назва творів, які виконувались у цей час – щедрівки.
«Засівна»
Цей обряд розпочинався із самого ранку магічно-символічним ритуалом посівання дворів чи осель, який здійснювався виключно чоловіками або хлопцями. Зерно традиційно сіяли чоловіки.
- Виразне читання твору хлопчиками.
- Сію, сію, посіваю,
- З Новим роком вас вітаю!
- Щоб родило на землі,
- Щоб був хліб на столі.
- Щоб водилися пернаті
- І без чубка, і чубаті.
-
- Щоб не знали ви біди,
- Нехай прийдуть гаразди.
- Щоб капуста головчата,
- А петрушка корінчата,
- Часник — як бик,
- Цибуля — як зозуля,
- Пшениця — як рукавиця.
-
- Щоб була з дітей утіха,
- А грошей — півтора міха.
- Щоб ви міряли гроші мискою,
- А дітей — колискою.
-
- Щоб у кожній кутині
- Було по дитині.
- Хай дасть нивка по сто кіп,
- По сто тисяч один сніп.
-
- Віншую1 вас Новим роком,
- Новим роком, довгим віком,
- Щоб ви дочекали відтепер за рік
- До ста літ!
- Визначення теми (вітання з Новим роком і побажання всілякого достатку в житті).
V. Закріплення знань, умінь та навичок
1. Проведення тестового опитування
«Добрий вечір тобі, пане господарю!»
1.Господар радіє через те, що:
а)Отримає багатий врожай; б) народився Син Божий; в) починаються новорічні свята;
г) має велике господарство.
2. Яке свято принесе господарю щастя?
а) Святого Миколая; б) Різдво Христове; в) Святого Василя; г) Івана Купала.
3. «Перший празник зішле тобі ...»
а) віку; б) щастя; в) долю; г) гарнмй настрій.
«Нова радість стала» .
4. У чому виявилась нова радість?
а) Зірка ясна світлом засіяла; б) отримано велику кількість зернових;
в) у родині народилось немовля; г)батько подарував дітям іграшки.
5. Нова радість стала там, де...
а) щедрий господар; б) козаки отримали перемогу над турками;
в)молодята зустріли своє кохання; г) народився Христос.
6 .З яким проханням люди звертаються до Христа?
а )принести щастя дому господаря; б)дати багато грошей бідним;
в)мати добрий врожай ; г) щоб оберіг їх від лиха.
«Щедрик, щедрик. щедрівочка»
7. Господаря викликала ....
а )сусідка; б) громада; в) ластівочка; г) молода дівчина.
8. За що господар буде мати «мірку грошей»?
а ) працелюбність; б)гарний товар; в) хитрість і підступність; г)розум і добре серце.
9. Гроші у творі порівнюються з....
а ) добривом; б) найвищою цінністю; в) брудною водою; г) половою.
«Засівна»
10. Засіваючи, вітають з.......
а ) Водохрещам; б) Новим роком; в) Різдвом; г) приходом весни.
11. Гроші пропонується вимірювати.....
а ) відром; б) горщиком; в) глечиком; г) мискою.
12. Бажається, щоб діти приносили батькам..
а ) успіх; б) гарні подарунки; в) сміх і радість; г ) насолоду й задоволення.
VІ. Підсумок уроку
Метод «Мікрофон». Учні висловлюють свої думки, чому, попри заборони, складні випробування, що випали на долю народу, колядки і щедрівки з прадавніх часів таки дійшли до нас.
- На цьому уроці я дізнався про...
- З цього уроку я зробив такі висновки...
- Я обрав свою позицію життя...
VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів, їх мотивація
VІІІ. Домашнє завдання:
- вивчити напам’ять одну обрядову поезію зимового періоду (за вибором учнів);
-
- Скласти усний твір-роздум про те, які з народних обрядів варто було б відродити найперше і чому (індивідуальне завдання).
- підготувати малюнок «Моє улюблене народне свято».
Учитель.
На цій ноті завершується наш урок. Сподіваюсь, що тепер ми глибше пізнали наших далеких предків, переконалися в справжній глибині їхньої мудрості. Закінчити урок хочу словами народної щедрівки:
Так, радуйся, земле,
У пишній обнові.
Бувайте щасливі!
Бувайте здорові!