Середа, 16.07.2025, 13:06
Вітаю Вас Гість | RSS

Сайт учителя української мови і літератури Мацко А. В.

Меню сайту
Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Мої статті

конспект уроку "В Симоненко "" Цар Плаксій і Лоскотон"Різні життєві позиції Плаксія та Лоскотона (оптимістична і песимістична)

конспект уроку "В Симоненко "" Цар Плаксій і Лоскотон"Різні життєві позиції Плаксія та Лоскотона (оптимістична і песимістична)

Урок з української  літератури у  5 класі

    Тема. Василь Симоненко. «Цар Плаксій та Лоскотон». Різні життєві позиції Плаксія та Лоскотона (оптимістична і песимістична)
     Мета: навчити учнів визначати основні риси характеру дійових осіб твору, аналізувати їхню поведінку, розвивати навички висловлення особистого ставлення до зображуваного, проведення аналогії із сучасним життям, закріпити з учнями специфіку віршованої мови художніх творів, розвивати здібності п’ятикласників: увагу, пам’ять, аналітично-творчі вміння, критичне й асоціативне мислення, прищеплювати інтерес до літературної казки. виховувати позитивні риси характеру, прагнення робити добро, сприяти усвідомленню значення для людини оптимістичного погляду на світ.
^ Учні повинні знати:

  • поняття прозова і віршована мова;
  • - оптимізм, песимізм.

      Учні повинні вміти:

  • простежувати різні способи життя та поведінки дійових осіб;
  • розуміти значення для розкриття змісту твору назви казкової країни, імен персонажів казки;
  • виокремлювати основні епізоди;
  • висловлювати особисте ставлення до зображуваного

    Тип уроку: нетрадиційний урок-подорож у казку.
   Методи: робота в групах, гра «Хто швидше», «Мікрофон», «Мозковий штурм», сенкан, «Літературне лото»,  «Гронування».

    Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до казки, мультимедійна презентація, тести, листи самооцінювання, картки з прислів’ями.
                                                      

Хто людям добра бажає, той і собі має.

                                                                                          Народна творчість

                            Перебіг уроку
І. Організаційний момент 
1. Створення емоційно-позитивного фону.

Звучить мелодія з передачі «В гостях у казки».    Слайд 1
Сьогодні у нас незвичайний урок, урок-подорож у казку!
Любі діти! Як ви почуваєтеся? Який у вас сьогодні настрій? Хвилюєтесь? Трішки! Адже в наш клас сьогодні завітали люди щирі. Не хвилюйтесь! Краще привітайте в добрий час гостей посмішкою й миром! А тепер за парти всі сідайте рівно й до роботи візьмемось сумлінно.
^ Погляньте одне на одного, усміхніться. Нехай із промінчиків добра, що засяяли на ваших обличчях, і розпочнеться наш урок. А він сьогодні – незвичайний.
Незвичайний тим, що… (стук у двері). Цікаво, хто ж завітав до нас у гості? 
2. Під звуки казкової мелодії заходять цар Плаксій та Лоскотон (учні, переодягнені у костюми головних героїв). 
-  Самохарактеристка Царя Плаксія.
 - Самохарактеристка  Лоскотона.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. 
Отож, діти, ви, напевно, здогадалися, що сьогодні на уроці ми продовжуємо працювати над змістом казки Василя Симоненка «Цар Плаксій та Лоскотон».
Хочеш ти піти у край,
Де панує сміх?
Тож маршрут запам’ятай
І щодуху клич усіх,
Як од втоми не впадеш,
В цю країну попадеш.
^ В яку країну попадем? (Плаксоград). Слайд 2
Хто автор казки?
Запрошую вас у казку Василя Симоненка «Цар Плаксій та Лоскотон». Ви прочитали її? Сподобалася вам ця казка ?
Наш урок незвичайний – урок подорожі в казку. Тому й оцінювання буде не звичайним, а казковим. Сьогодні ми разом із нашими гостями продовжимо подорож сторінками казки «Цар Плаксій та Лоскотон». А кожен справжній мандрівник повинен що мати?

  • Правильно, карту! Маршрут доведе нас до того казкового місця, звідки ми розпочнемо свою мандрівку. А щоб дістатися до цього місця, ми маємо показати, що готові до випробувань. Цю готовність ми визначимо Хвилинкою міцних знань. Отож, одним із домашніх завдань було  скласти сенкан до образу Лоскотона і Плаксія. Учні зачитують складені сенкани
    ІІІ. Актуалізація опорних знань. 
    1. Хвилинка міцних знань. Блітц-опитування. Гра «Хто швидше»

    Робота у групах. 

  • Знаходимо відповіді у підручнику
    1. Де знаходилася краса-країна Сльозолий? (Там, де гори і долини, де гуляє вітровій)
    2. Хто був її царем? (цар Плаксій)
    3.Яким був цар Плаксій? (голова його – мов бочка, очі – ніби кавуни)
    4.Чим займалася сім’я Плаксія? (цілі дні вони сиділи, голосили, та сопіли, та стогнали, та ревли, сльози відрами лили)
    5. Хто ще проживав у диво-царстві? (три дочки Нудота, Вай-Вай, Плакота, і плаксивих три сини плаксуни, дядько Лоскотон)
    6. Яким був дядько Лоскотон? (Лоскотливі мав він вуса І м’якенькі, наче пух.
    І м’яке волосся русе Розсипалося до вух.)
    7. Якої вдачі він був? (мав він вдачу теплу й щиру)
    8. Чому цар Плаксій не любив Лоскотона?
    9. Що він наказав зробити?(впіймати Лоскотона)
    10. Чому Лоскотона не могли знайти? (бо його завжди і всюди од ловців ховали люди)
    11. Хто спіймав Дядька Лоскотона? (капітан Макака)
    12. Хто прийшов на допомогу Лоскотону в темницю?(батраки й робітники)
    13. Як здолав Лоскотон Плаксія? (став царя він лоскотати)
    14. Чому переміг Лоскотон? (він ходив по всій країні і носив з собою сміх)
    Ви добре впоралися із випробувальними завданнями і дісталися до пункту призначення. 
    Цілевизначеннят і планування роботи.
  •  Зазвичай, вирушаючи в подорож, людина ставить перед собою певну мету. Наприклад, відпочити, щось побачити, дізнатися… У нас теж є свої завданняПодумайте, яка мета нашого уроку? (Робота з епіграфом, визначення мети і завдань уроку).
    - Як і в кожній казковій подорожі, на нас чекають три дороги. Слайд 3.
  • З якої ж почати, як вважаєте? (учні вибирають одну з трьох «доріг»). Отже, вирушаймо. Діти, на вашу думку, чому перед нами 3 дороги? 
    (Це один із казкових елементів твору: казковий зачин, триразові повтори, кінцівка)
    2. «Прямо підеш – у казку прийдеш».
  • Перша наша зупинка «Мудрості». Слайд 4
  • Робота в групах. «Гронування»

Складання асоціативного куща у вигляді сонечка, хмарки з дощем.
- Назвіть головних героїв казки. Які між ними стосунки?( Цар Плаксій та Лоскотон, їх образи протиставляються).
- Порівняймо їх портрети. (зачитати цитати: портрет героя)
Використовуючи зроблені вдома записи, дайте характеристику персонажів. 
робота у групах.

  • І група на листочках-краплинках дощу надписують риси характеру, властиві царю Плаксію.
  • ІІ група – на промінчиках сонця – Лоскотона.
  • ІІІ група визначає, що  спільного між Лоскотоном і Плаксієм.
  • На листочках, які символізують краплі дощу та промінчики сонця, написано рису характеру героя. 
    ^ Цар Плаксій
    Володар Плаксограда;
    Жадібний і підступний;
    Ледар, марнотрат;
    Жорстокий, улесливий;
    Гнобитель, тиран;
    Любитель дитячих сліз;
    Ненавидить Лоскотона і простий люд;
    Боязливий, хитрий, хвастливий.
    Дядько Лоскотон
    Щирий і добрий;
    Шанобливий і поважний;
    Відвертий, пошановувач сміху;
    Безкорисливий, незаможний;
    Любить дітей, простий люд;
    Справедливий, мужній;
    Дружелюбний, волелюбний.
    - Кого уособлює Плаксій?
    Чому ж так важливо було для царя, щоб день при дні плакали в країні діти?
    То чи думав він про них?
    А чи є у наш час такі люди, які думають тільки про себе?
    А кого уособлює Лоскотон?
    Чи можемо підтвердити, що Лоскотона любили?
    А чи прийшли б вони на допомогу цареві? Чому?

·                     Діти, з чим у нас асоціюється сміх? (посмішкою) 

·                     А плач? (сльози, дощ)

·                     Ось у нас вийшло сонечко, на промінчиках якого написані риси характеру Лоскотона, і також ті, які ми повинні мати, щоб бути добрими людьми і гідно жити серед людей.

·                     Який настрій об’єднує хмари і дощ? (песимістичний)

·                     А які сонце і промінчики? (оптимістичний) 

Діти, ви назвали Плаксія песимістом, а Лоскотона оптимістом. А яке значення мають ці терміни, звернімося до довідкового боро.

3. На черзі у нас «Теоретична зупинка» Слайд 5.

Словникова робота
^ Оптимісти і песимісти. Люди, які все життя плачуть і стогнуть, самостійно створюючи собі проблеми, та люди, які всі життєві негаразди сприймають з посмішкою, тим самим рятуючи себе і своїх близьких. Саме такі протилежні постаті і є героями казки Василя Симоненка "Цар Плаксій і Лоскотон".
^ 4. Діаграма « Венна» 
А тепер давайте порівняємо, що було спільного, та відмінного у головних героїв твору? Зробимо це за допомогою умовних схем (діаграми «Венна»)
Зробіть висновки щодо характерів героїв, їхніх учинків.

·                     (цар Плаксій злий, жорстокий, песиміст, знущається з людей своєї країни; його народ живе бідно і не любить свого володаря.

·                     (Лоскотон – добрий, душевний чоловік, який дарує людям сміх і радість, розраджує у їхньому нелегкому житті. Його люблять люди, переховують від охоронців. А коли він потрапляє до в’язниці – визволяють його, піклуються про нього, як про рідного брата.)

Дійсно, як і в багатьох інших казках, у казці «Цар Плаксій та Лоскотон», Симоненко втілив народну віру перемоги добра над злом. (головна думка казки)

·                     Висновок: Хоч Плаксій та Лоскотон постаті і протилежні, але їх об’єднує одне поняття: вони є кожен для свого оточення ким? Звісно ж, лідерами. Але лідерами з різними характерами: один – добрий, веселий, щедрий, ним захоплюється автор, а інший викликає співчуття, тому, що він не уявляє свого життя без сліз. А плаксивість хіба може бути сенсом життя? І тому гине цар Плаксій, тому добро перемагає, тому виграє оптимізм.

    5. Зупинка «Фізична розминка». Слайд 6

  • Багато вже зробили добрих справ, але попереду ще достатньо роботи. Треба нам як слід розім’ятися, бо ще доведеться попрацювати. Тому зараз підніміться,
  • Землі нашій поклоніться,
  • Що дає вам силу.
  • І до сонця потягніться,
  • Йому щиро посміхніться,
  • Щоб були щасливі.
  • Вліво, вправо нахиліться,
  • Веретенцем покрутіться,
  • І з’являться сили.
  • Ну, вперед, пора працювати далі.


     Як і в будь-якій казці, злий цар боїться за трон і свою владу, тому він відчуває себе безпорадним перед силами добра, уособленням яких є, як було уже сказано, Лоскотон.
      Дядько Лоскотон становить загрозу для царювання Плаксія, і, як виявилося в кінці казки, навіть для його життя.
     Давайте спробуємо врятувати Плаксія і запропонуємо йому шляхи для збереження трону і життя
6. "Мозковий штурм" 
Отже, уявімо себе на місці Плаксія, щоб зробили ви для того, щоб зберегти владу? (учитель записує на дошці шляхи вирішення поставленої проблеми і робить узагальнення: Плаксію необхідно змінити життєву позицію і почати нести в народ сміх і радість)
Молодці! Ви добре впоралися із завданнями. Звернемося до путівника. На яку дорогу повернемо тепер? Дорога праворуч – це «Творчий місток». Слайд 7. Познайомимося із завданнями.
ІV. Узагальнення і систематизація здобутих знань, умінь і навичок
1. Гра «Літературне лото». Робота в групах. Слайд 8
Скласти прислів’я (із частинок)
1) Зробиш добро – не кайся, вдієш лихо – начувайся.
2) З добрим дружи, а лихого стережись.
3) Усе добре переймай, а зла уникай.
4) Хто людям добра бажає, той і собі має.
5) Поки живеш – смійся, поки смієшся – ти живеш.
2. «Картка-путівник» привела нас до письменника В. Симоненка. 
наша зупинка «Біографічна» . Слайд 9.

  • Який девіз був у житті В. Симоненка?
  • -Що було його найбільшою любовю?

.Щоб успішно завершити нашу подорож , нам необхідно подолати останнє випробування.

(Виконання тестових завдань. Індивідуальне завдання для сильних учнів: скласти питання до уявного діалогу з письменником).

Тести. Слайд 10

1 Де народився В. Симоненко:

А на Харківщині,

Б на Полтавщині;

В на Київщині.

2. Скільки кілометрів долав В. Симоненко щодня до школи:

А 10;

Б 8;

В 9.

 3. Коли почав писати вірші:

А під час навчання в університеті;

Б під час навчання у школі;

В працюючи в редакції.

4. Який твір став відомою піснею

 А «Лебеді материнства;

Б «Ти знаєш, що ти -  людина»;

В «Задивляюсь у твої зіниці».

5. Хто був духовним наставником

 В. Симоненка

А І. Франко;

Б Т. Шевченко;

В М. Коцюбинський

6. Скільки років довелося прожити

В. Симоненку:

А 29;

Б 30;

В 28.
^ V. Рефлексійно-оцінювальний етап.
Кожен учень ставить у оцінку собі, враховуючи свою роботу на уроці, виконання домашнього завдання, ступінь власної активності.

                      Лист самооцінювання

                         Уч___5-Б класу __________________

 

№ з/п

Зміст роботи

Бали

1

Відповіді на питання

 

2

Домашнє завдання

 

3

Тести

 

4

Формулювання висновків

 

 

Усього

 

 

Тести

1

2

3

4

5

6

 

 

 

 

 

 


VІ. Підсумок уроку. Слайд 11
Нам час закінчувати подорож. Остання наша зупинка «Підсумкова». Мандрівники, повертаючись із доріг, привозять щось на згадку. А що візьмете з казки ви? 
Чи навчила вас ця казка чогось корисного?
- Чи подібна історія, описана у казці, на сучасне життя? Чому? 
- То до якої країни нам потрібно мандрувати: до країни Добра чи країни Смутку?
- Що для цього потрібно зробити?
«Мікрофон»:
- Як ви розумієте слова: «Як од втоми не впадеш, в цю країну попадеш»?
- Всяка справа може втомити. Після виконаної роботи хочеться відпочити. Та не можна втомлюватися чинити Добро.
     На закінчення мені хочеться побажати: робіть добро, бо як каже народна мудрість «Хто людям добра бажає, той і собі має». Посміхайтеся найдобрішою усмішкою, яка перетворить ваше життя і життя оточуючих на казку. Життя – це казка, тож будьте добрими героями у ній.
VІІ. Домашнє завдання. Слайд 12
     Домашнє завдання ви отримаєте у 3 часових вимірах: на наступний урок,  на наступний рік і на весь вік.
     Отже, на наступний урок: змінити останній розділ казки, намалювати ілюстрації (за бажанням);
на наступний рік: прочитати якомога більше творів В. Симоненка;
на весь вік: поспішайте творити добро! («Від серця до серця»)

 

Категорія: Мої статті | Додав: matsko (25.11.2014)
Переглядів: 6531 | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук

Copyright MyCorp © 2025
Конструктор сайтів - uCoz