Вівторок, 29.07.2025, 08:22
Вітаю Вас Гість | RSS

Сайт учителя української мови і літератури Мацко А. В.

Меню сайту
Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Мої статті

Конспект уроку. Василь Королів-Старий. «Хуха-Моховинка». Українська література. 5 клас

Урок з української літератури у 5 класі

Тема: Василь Королів-Старий.  «Хуха-Моховинка». Добро і зло в казці. Світлий, життєствердний погляд на світ. Аналіз зовнішності (портрета) казкових істот. Наскрізний гуманізм казок

Мета: заохочувати учнів до творчості, навчити отримувати задоволення від роботи, що виконується, оцінювати вчинки казкових героїв з позицій гуманізму, розрізняти добро і зло як у казках, так і в сучасному житті, формувати навички знаходити описи зовнішності фантастичних істот, аналізувати їх, допомогти зрозуміти повчальність казок, пишатися досягнутими результатами; виховувати любов до рідної мови, бажання бути добрим, щирим, служити людям. Прищеплювати любов і повагу до свого народу – творця невичерпного джерела мудрості. Виховувати в учнів позитивні риси характеру, любов і повагу до природи рідного краю, не залишатися байдужими до біди інших людей, прищеплювати бажання робити добро.

Учні повинні знати:

  • зміст казки;
  • визначення терміна «портрет»;

Учні повинні вміти:

  • знаходити описи зовнішності фантастичних істот, аналізувати ї;
  •  - оцінювати вчинки персонажів із позицій гуманізму;
  •  розрізняти персонажів — носіїв добра і зла. Коментувати прояви добра і зла, зображені в цій казці, і в сучасному житті.

Тип уроку: комбінований.

Методи й форми роботи: робота в парах,  «Незакінчене речення», «Літературна дуель», рольова гра «Я – головний герой. Чому я зробив саме так»,  «Давайте похвалимось!».

Обладнання: учнівські малюнки, мультимедійна презентація з теми, тлумачні словники, ілюстрації до казки.

 

Хід уроку

Не будь переможений злом, але перемагай зло добром.
(Біблія, Апостол Павло)

І. Мотивація навчальної діяльності.

1.       Визначення  емоційної готовності учнів

Уже дзвінок нам дав сигнал:

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо .

Роботу швидше починаймо.

  1. Вступне слово вчителя.

Споконвіку триває протистояння добра і зла — двох категорій, таких само протилежних, як життя і смерть, кохання і ненависть, світло і темрява, християнство і язичництво. Здавалося б, ці поняття несумісні і можуть існувати лише як протиставлення одне іншому. Але це не так. І добро, і зло співіснують у людській душі, розриваючи її на шматки. Що ж потрібно для того, щоб добро перемагало зло?

 - Як ви розумієте поняття добра?
       -    А чи знаєте ви прислів'я та приказки про добро?

(учні говорять відомі їм прислів'я та приказки про добро)

 - Скажіть, будь ласка, що ж є протилежністю добра? (відповіді учнів)
       - Ще дуже-дуже давно мудреці говорили:
«Для того, щоб зрозуміти, що таке добро, треба відчути на собі зло».

- А зараз послухайте вірш про добро ї зло.
                                                                                    Микитин В.

Живуть в душі у кожної людини
Дві протилежні половини:
Одна з них - добра, світла, чудотворна,
А друга -чорна,зла, потворна.
Та перша сум нам проганяє,
Надію й віру в нас вселяє!
А друга в морок погружає,
Нічними жахами лякає.
Ти світло ангельске впусти –
З душі диявола жени!
Нехай зникають сумнів, сум і зло!
Нехай живе в тобі добро!
Любов – могутній щит від бід,
Весь біль розтопить наче лід!

-    Питання добра і зла було і є актуальним для багатьох письменників.

- А в якому з жанрів усної народної творчості добро завжди перемагає зло? (У казці.)
- Так, адже найпоширенішим видом усної народної творчості є казка. З нею ми зустрічаємося на кожному кроці, починаючи з раннього дитинства. Казки увібрали в себе народну мудрість і життєвий досвід. У казці завжди добро перемагає зло, здійснюються найвибагливіші бажання.
У казках народ завжди цінує людину!

ІІ. Оголошення теми уроку. Цілевизначення та планування

Перед учнями пам’ятка

Я вчуся ставити мету

Сьогодні на уроці я хочу:

  • Ознайомитися з …;
  • Поглибити знання про…;
  • Учитися робити висновки…;
  • Висловлювати власні судження…;

 (Очікувані відповіді)

 На сьогоднішньому уроці ми продовжимо знайомство з творчістю

В. Короліва-Старого. Розглядаючи казку «Хуха-Моховинка», спробуємо оцінити вчинки героїв з позицій добра і зла, дати відповідь на запитання: чому люди повинні вибирати між добром і злом?

В. Сухомлинський казав: «Казки, прочитані в дитинстві, назавжди відкладають у серці зернятка людяності, з яких складається совість»

 III. Актуалізація опорних знань

  1. Учні зачитують складені вдома плани та листи, адресовані письменнику

2. «Літературна дуель» (робота в парах).

Літературна дуель

  •   Що називають казкою?
  • Які види казок ви знаєте?

 - Як ви гадаєте, чому саме у казці добро завжди перемагає зло?

- Ми уже перегорнули чимало казкових сторінок, які відкрили нам світ фантазії й мудрості нашого народу. Героями цих казок були звірі, люди і «нечиста сила».

  •   Як ви розумієте значення слів «нечиста сила»?
  •   У яких казках і в яких образах вам зустрічалася «нечиста сила»?
  •   Пригадайте, чому В. Королів-Старий вирішив зобразити «нечисту силу» доброю?
  •   У якій казці Королів-Старий показав традиційно злі та лихі персонажі добрими, такими, які приносять людям користь?
  •   Які фантастичні істоти діють у казці?
  •   Як закінчується казка? Що перемагає — добро чи зло?
  1.  В. Королів-Старий був не першим, хто зобразив «нечисту силу» доброю.
    Повідомлення. Учениця  отримала випереджувальне завдання – дослідити хто ще із українських письменників змальовував «нечисту силу» у своїй творчості.

(Розповідь про Лесю Українку та образи міфічних лісових істот у її творчості)

- Тепер нам відомо, що українські письменники наділяли «нечисту силу» позитивними рисами характеру, змальовували її доброю,чуйною, не байдужою до біди інших. Назвіть основну рису характеру Хухи, адже на домашнє завдання вам потрібно було ознайомитися зі змістом казки
В. Короліва-Старого «Хуха-Моховинка»

4. Прийом «Спільна радісь». Мене дуже порадували успіхи …, а вас?

 ІV. Ідейно-художній аналіз казки.

  1. Бесіда за змістом казки:
  •   Про що розповідається у казці?
  •   Назвіть героїв казки.

- Хто є головною дійовою особою?

- Якою ж ви уявляєте Хуху-Моховинку?
     На сьогоднішній урок ви мали випереджувальне завдання: за бажанням намалювати Хуху-Моховинку з власної уяви. Зараз ви зі словами:
«Я уявляю Хуху саме такою…» прикріплюватимете власні малюнки на дошку, разом з тим, записуватимете одну з рис характеру, притаманну героїні казки.

  •   А зараз знайдіть, зачитайте як автор змальовує Хуху-Моховинку .
  •   Що ви зараз прочитали? (опис зовнішності героїні)
  •   Як називається опис зовнішності дійової особи у художньому творі? (портрет)
  •   Для чого автор уводить у текст портрет?

(за допомогою портрета ми уявляємо зовнішній вигляд персонажа, розуміємо, хто він є та як до нього ставиться автор,  портрет дає уявлення про характер героя)

  •   Знайдіть у казці слова, які підтверджують, що Хуха була дружелюбною. Куди вона подалася? З ким подружилась у хліві?
  •  Скажіть, чим пояснюється ця дружба?
  •   Знайдіть і зачитайте з тексту відповідь на запитання: Чи показувались Хухи людям?
  •   А чому Моховинка показалась дітям?
  •   У хліві Хуха жила, як ми знаємо, безтурботно. Хто чи що знову стає причиною її поневірянь?
  •   Чому вона знову відмовляється від допомоги своїх рідних? Відповідь на це запитання  даватимете,  уявляючи себе головним героєм казки.

2. Хвилинка емоційного розвантаження.

  • Багато вже зробили добрих справ, але попереду ще достатньо роботи. Тому зараз підніміться,
  • Землі нашій поклоніться,
  • Що дає вам силу.
  • І до сонця потягніться,
  • Йому щиро посміхніться,
  • Щоб були щасливі.
  • Вліво, вправо нахиліться,
  • Веретенцем покрутіться,
  • І з’являться сили.
  • Ну, вперед, пора працювати далі.
    1. Рольова гра «Я – головний герой. Чому я зробив саме так.»
  •  Порівняйте вчинки Моховинки із вчинками діда.
  •  Хто вам більше симпатизує? Хто є носієм добра, а хто — зла?

- Однак, не зважаючи на те, що дід завдав стільки лиха цим маленьким міфічним істотам і, зокрема, нашій героїні, вони прийшли на допомогу дідові, коли тому загрожувала небезпека. Допомогли відразу, ні на хвильку не завагавшись. Чому?

  •  Якої плати зажадали Хухи від діда?
  •  Поясніть слова: «Хухи не потребують подяки. Вони роблять добро з повинності».
  •   Скажіть, а люди, зображені у казці, готові допомогти?

-  Діти, запам'ятайте, будь ласка, давно відомий вислів:
«Стався до людей так, як хочеш, щоб вони ставились до тебе». Саме це, на мою думку, є відповіддю на запитання, як вибирати між добром і злом. Думаю ви зрозуміли і переконалися в тому, що основною моральною проблемою казки є проблема добра і зла.
-    Кожна людина повинна пам’ятати, що, які б перешкоди не ставали на життєвому шляху, звинувачувати обставини та інших людей у своїх проблемах — це не вихід. Потрібно, перш за все, розібратися у собі і визначити, якою дорогою йти — дорогою добра чи дорогою зла. Вибір завжди за людиною.
 4. «Хвилинка творчості»

 А зараз уявіть, що ви можете поспілкуватися з героями казки. Що б ви у них запитали? І у кого? Що б ви порадили комусь із них?

 V. Підсумки уроку.

 Вивчаючи казки В. Короліва-Старого, сьогодні ми замислювались над питанням:  що таке добро і зло, чи така вже й страшна «нечиста сила». Намагались дати відповіді на ці запитання. Без сумніву, що письменнику вдалося прихилити нас до своїх героїв, навчити справедливо оцінювати дії головних і другорядних осіб, розрізняти добро і зло як у казках, так і в житті.
Нехай у ваших юних серцях панує тільки добро, даруйте людям радість, робіть так, щоб не образити нікого в житті, нехай ваші добрі вчинки стануть для вас звичкою.
     І хай девізом вашого життя послужать слова з Бібілії Апостола Павла, взяті епіграфом до сьогоднішнього уроку:

Не будь переможений злом, але перемагай зло добром.
-    На майбутнє  хочеться побажати, щоб у ваших серцях панували лише добро і любов, щоб життя кожного з вас було схоже на казку, де зустрічатимуться тільки добрі герої, які завжди будуть готові прийти вам на допомогу.

VI. Рефлексія

- Чи справдились ваші очікування?

Сьогодні на уроці.

  1. «Незакінчене речення»
  • Я дізнався…
  • Я навчився…
  • Мені сподобалося…
  • Мене схвилювало…
  • Здійснилися мої очікування щодо …(результатів уроку, емоційного стану, отриманої інформації, роботи в групі)

Я розумію, що мені треба:

  • Вивчити…
  • Повторити…
  • Усвідомити…
    1. Час похвали «Давайте похвалимось!»

VII. Домашнє завдання.

І-ІІр. Характеристика образу Хухи;

ІІІ-ІУ р. Написати продовження казки;
Іінтерв’ю з автором (за бажанням)

 

Категорія: Мої статті | Додав: matsko (03.12.2014)
Переглядів: 6635 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук

Copyright MyCorp © 2025
Конструктор сайтів - uCoz