Неділя, 06.07.2025, 09:01
Вітаю Вас Гість | RSS

Сайт учителя української мови і літератури Мацко А. В.

Меню сайту
Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Мої статті

конспект уроку "Василь Симоненко «Цар Плаксій та Лоскотон». Цікаві сторінки з життя митця. Характеристи

Урок української літератури у 5 класі

Тема. Василь Симоненко «Цар Плаксій та Лоскотон». Цікаві сторінки з   життя митця. Характеристика дійових осіб.

Мета: зацікавити учнів фактами із життя В.Симоненка; розкрити світ уяви        поета, втілений у казці; простежити різні способи життя і поведінки   дійових осіб, різні життєві позиції царя Плаксія і Лоскотона (песимістичну й оптимістичну); пояснити відмінність прозової і віршованої мови казок; формувати ключові компетентності:             комунікативну, інформаційну, соціальну, самоосвіти й саморозвитку,          продуктивної творчої діяльності; виховувати в учнів доброту, життєлюбство, волелюбність, оптимізм,       почуття гумору

Учні повинні знати:

  • короткі відомості з життя В. Симоненка;
  • зміст казки «Цар Плаксій і Лоскотон».

Учні повинні вміти:

  • - виразно й осмислено читати казку, звертаючи увагу на ритм, риму, особливий порядок слів віршованої казки.

Тип уроку: урок засвоєння  нових знань, засідання пошуково-дослідницької лабораторії

Методи і форми: бесіда, гра, критичне мислення, робота в групах, рольова гра (інсценівка), картинна галерея «Вгадай героя»,  «Мікрофон», асоціативне «Гроно».

Обладнання: портрет В.Симоненка, підручники, зошити, таблиця                                  «Віршована мова твору», тестові завдання, конверти із завданнями,

Епіграф

                                                        Заглядає в шибку казка сивими очима,

                                                        Материнська добра ласка в неї за плечима

                                                                                     В. Симоненко

                                                        Хід уроку

I І. Мотивація навчальної діяльності.

·        Позитивна установка на роботу.

 Організаційний момент

Обмін добрими побажаннями із сусідом по парті

II Актуалізація опорних знань і суб’єктивного досвіду

1. «Бліц - опитування»

- Як називається цікаве оповідання про незвичайні, часом фантастичні, але повчальні події?

- Які ви знаєте види казок? Наведіть приклади

- Як називаються казки, які створив народ?

- Що таке літературна казка?

- Які літературні казки українських письменників ви читали?

- Пригадайте будову казки

- Які дві сили завжди протистоять одна одній в казках?

- Як зазвичай закінчуються казки?

 ІІІ. Оголошення теми уроку. Цілевизначення та планування.

IV.  Мотивація навчальної діяльності учнів

Демонстрація відеозапису пісні на слова В. Симоненка «Виростеш ти, сину».

 Обмін враженнями після прослуховування і перегляду.

Учитель. Сьогодні ми знову поринемо у світ казкових подій, який вирує, мов нестримні журавлі, що несуть любов і надію із далеких країн на рідну землю. Таким птахом був талановитий український письменник Василь Симоненко, який залишив нам незабутній спадок: казки для дітей, поезії для юнацтва

Опрацьовуючи текст літературної казки В.Симоненка, ми розкриємо для себе велику любов поета до України, багатий світ уяви поета, відчуємо його життєлюбство, всеперемагаючий оптимізм, тонкий гумор, знову й знову навчатимемось розрізняти добро і зло, як у казках, так і в житті

V.  Сприймання й усвідомлення учнями навчального матеріалу

1. Цікаві сторінки з життя митця

  •  
  • Діти, ви вдома працювали в «домашніх групах» і мали завдання – підготувати повідомлення про цікаві сторінки з життя В.Симоненка

Тож запрошуємо до роботи групу «Біографів»

Повідомлення учнів

1 учень       Василь Андрійович Симоненко народився 1935 року на Полтавщині в селянській родині. На жаль, батько письменника пішов із сім`ї, і виховували його мама, дідусь із бабусею. Василю було 6 років, коли розпочалася Друга світова війна. І малому хлопцеві,  як і всім дітям та дорослим, дуже хотілося, щоб вона швидше закінчилася, щоб до домівок повернулися їхні батьки й діди

2 учень       Ой, як бажалося Василькові стати льотчиком. Тільки почує тріскотіння мотора літака, швидко вискакує з хати і біжить дивитися, як летить його мрія у синьому шовку неба. 1943 року народився в дитячій голові вірш, названий матір`ю «Я маленький льотчик»

3 учень       Пригадують, що в п’ятому класі на вечері Василь читав вірш, присвячений матері. Він був активним учасником літературного гуртка, а в старших класах, був членом редколегії шкільної літературної газети. Всі помічали його літературні здібності. Можливо, саме це й наштовхнуло хлопця вступити до Київського державного університету на факультет журналістики після закінчення школи з відзнакою

4 учень       Василь Симоненко став журналістом, писав твори, які знали навіть за кордоном. Поет був чесною, справедливою людиною, вболівав за свій народ.

         Любов`ю до рідної мови, мудрістю та образністю поезії В.Симоненко завдячує не лише своєму талантові, а насамперед своїй матері, Ганні Федорівні.

5 учень       Хоч і малописьменна, але спостережлива Ганна Федорівна зібрала чимало прислів’їв, приказок та примовок і записала їх в окремий зошит під назвою «Перлини поміж людей». Свої записи вона спорядила словами: «Люди народжуються і вмирають, а прислів`я летять через цілі століття. Ніхто не знає, хто перший випустив цю пташку, що має такі міцні крила»

6 учень       Василевим другом та наставником був також дід Федір. У Симоненковій новелі «Дума про діда» є такі слова: «Безсмертячко ти моє кирпате», - шепотів дід, коли я засипав під музику його слів. То були дуже гарні слова, бо поганих дід не говорив мені». Дідусь був мудрою, начитаною людиною і часто вечорами, умостившись на печі, розповідав онуку давню – предавню історію. Ці розповіді, дідусева мудрість відбилися потім в поезії В.Симоненка

         Девізом у житті письменника завжди було: «Я хочу правді бути вічним другом»

2. Рольова гра (Інсценізація спогадів Олеся Симоненка)

Олесь. Пам`ятаю, як одного разу батько прийшов додому веселий і збуджений. А я ж, навпаки, був насуплений, набурмосений

Батько. Чого сидиш сумний та невеселий; як сотник Забрьоха?

Олесь. Щось невесело мені!

Батько. Ану, козарлюго, вище голову!

Олесь. Тату, напиши мені казочку. Всім щось пишеш, а мені?

Батько. Обов`язково напишу

Олесь. А про що!

Батько. Про себе напишу. Тільки буду я там, як добрий дядько Лоскотон. Хочеш?

Олесь. Еге ж

Олесь. Тато, мені здається, що ця казка не зовсім дитяча

Батько. Так, синку, я гадаю, що дорослим, що прочитають цю казку, буде над чим замислитись. І здається мені, що деякі з них навіть зможуть упізнати самих себе в цій казці. Але для цього потрібен час, і він покаже

  •  
  • Казки В.Симоненка не можуть не цікавити дітей, бо ж написані вони з великою любов`ю. Першим слухачем казок був син поета Лесик. Давно вже виріс Олесь, підростає онука Мирослава, а казки Василя Симоненка, як завжди, залишаються з нами

Група «Акторів» підготувала інсценівку  спогадів Олеся Симоненка

3. «Сюжетний ланцюжок» (робота з текстом)

  •  
  • Діти, ви вдома ознайомилися зі змістом казки «Цар Плаксій та Лоскотон». А тепер давайте пригадаємо зміст твору (один учень пригадує подію, інший продовжує)

4. Аналізування твору

  • зображення казкового царства , де панує сум, сльози, жорстокість, насилля, гноблення простого люду і тієї сили (Лоскотон), яка протистоїть цьому, бореться за радість, волю, щастя і разом з народними масами перемагає сили зла, несправедливості
  • засудження лицемірства, будь – якого гноблення, приниження, рабства, уславлення мужності, героїзму ватажків із народу, які можуть очолити боротьбу з жорстокістю за щастя в ріднім краї
  • літературна віршована казка

5.Тестове опитування

 А учениця вашого класу мала індивідуальне завдання – підготувати тестові завдання за змістом казки

1. Очі у Плаксія в казці В. Симоненка «Цар Плаксій і Лоскотон» порівнюються:

а) з кавунами;

б) з яблуками;

в) з м`ячем

2. Скільки було дітей у царя Плаксія?

  •  

б) шестеро;

в) восьмеро

3. Чим щодня займалася родина Плаксія?

а) Грали у шахти;

б) відвідували театральні вистави;

в) стогнали і плакали

4. У гвардії царя Плаксія служили:

а) забіяки;

б) брехуни;

в) бешкетники

5. Через що Плаксій зневажав Лоскотона? Бо останній:

а) був бідний і постійно жебракував;

б) зневажав царські закони і сміявся;

в) не сплачував податки царю

6. Лоскотон «ходив по всій країні і носив з собою сміх»:

а) у в’язаній торбині;

б) у кишені;

в) у душі;

г) у розмальованій торбині

7. Плаксій обіцяв, що тому, хто впіймає Лоскотона і «його посадить в льох», він:

а) наділить великою площею землі;

б) дасть можливість сміятися і веселитися;

в) дозволить одружитися за бажанням на одній із царських дочок

8. Кого із казкових героїв В.Симоненко порівнює зі змією?

а) Дочку Плаксія – Висохлу Нудоту;

б) Плаксія;

в) капітана Макаку

9. Середульшу дочку царя Плаксія звали:

а) Вай – Вай;

б) Нудота;

в) Плакота

10. Незважаючи на постійний сльозовий настрій, Плаксій радів, бо:

а) отримав великий прибуток;

б) арештував Лоскотона;

в) святкував весілля старшої дочки

11. Цар Плаксій помер:

а) від невиліковної хвороби;

б) через те, що потрапив в аварію;

в)від сміху Лоскотона

12. На що перетворилися три царівни після смерті батька – царя:

а) Жаб;

б) п’явок;

в) черв`яків

6. Картинна галерея «Вгадай героя»

  •  
  • Вдома ви малювали ілюстрації до казки

Отже, якими постають перед нами головні герої? (учні розповідають, яку саме подію вони відтворили, аналізують героїв)

7. Характеристика образів головних героїв твору (робота в групах)

Завдання групам

I група – складіть «Ґроно» до образу царя Плаксія

                                           володар Плаксограда;

                                           жадібність і підступність;

                                              ледар, марнотрат;

                                               жорстокість, улесливість;

Цар Плаксій               

                                                 гнобитель, тиран;

                                                  любитель дитячих сліз;

                                                  ненависть до Лоскотона і простого люду;

                                                   боязливість, хитрість, хвастовство

II група - складіть «Ґроно» до образу царя Лоскотона

                                                щирість і доброта;

                                                    шанобливий і поважний;

                                                 відвертий, пошановувач сміху

Дядько Лоскотон

                                                 безкорисливий, незаможний;

                                                 справедливий, мужній;

                                                 дружелюбний, волелюбний

III група – складіть цитатну характеристику царя Плаксія

(метод «Позначки») за планом

1) Портрет

2) Риси характеру

3) Діяльність героя

Презентація виконаних завдань

«Мікрофон» (I – II групи)

  • Запропонуйте шлях боротьби з Плаксіями

«Мікрофон» (III – IV групи)

  • Чому сміх Лоскотона живий дотепер?
  • Уважно придивіться до портрета Василя Симоненка. Що ви можете сказати про його погляд? Чи не здається вам, що він сповнений оптимізму, віри в краще майбутнє, в перемогу добра над злом?

8. Хвилинка усної народної творчості

  •  
  • Діти, зверніть увагу на вислови, які підготували наші «Пошуковці»
  • Як ви розумієте їх значення?

Поки живеш – смійся, поки смієшся – ти живеш.

Посмішка – як промінь сонця: чим довше він сяє, тим веселіше на душі

Очі плачуть солоними слізьми, серце – гарячою кров`ю

Здоровий сміх зміцнює здоров`я і продовжує життя.

Не сердься, як смієшся; не смійся, як хтось плаче.

8. Спостереження за особливостями віршованої мови твору

VI. Етап контрольно-оцінювальний

1. «Що в конверті?» (узагальню вальні відповіді)

Конверт 1

  • Чому веселий Лоскотон «носить дітям сміх у розмальованій торбині?»

(Згадайте Діда Мороза, Святого Миколая, що теж мали такі торбини. Вони завжди дарували гостинність, доброту, радість і щастя)               

  Конверт 2

  • Кажуть, що сміх продовжує життя, а яка ваша думка?

Конверт 3

  • Чи можна купити чи продати сміх?(Ні, можна подарувати радість, покращити настрій, розвеселити)

Конверт 4

  • Чи бувають люди щасливими, якщо їх до чогось примушують?

Конверт 5

  • Чого вчить нас ця казка?(Доброти, життєрадісності, волелюбності)      

  VІІ. Рефлексія

 VIIІ. Коментоване домашнє завдання                                                                

І-ІІ р. Почитати казку, знати зміст.

ІІІ-ІУ р.  Скласти сенкан до образів Плаксія і Лоскотона.

 

Категорія: Мої статті | Додав: matsko (25.11.2014)
Переглядів: 2397 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук

Copyright MyCorp © 2025
Конструктор сайтів - uCoz