Урок української літератури у 5 класі
Тема. Василь Королів-Старий. «Хуха-Моховинка». Короткі відомості про письменника і його фантастичні казки. Образи фантастичних істот, створені уявою автора на основі українського фольклору.
Мета уроку: розповісти учням про життя Василя Королева-Старого, його фантастичні казки, розкрити зміст казки «Хуха-Моховинка», формувати вміння вдумливо та виразно читати казку, знаходити зовнішність фантастичних істот, оцінювати вчинки персонажів з позиції гуманізму, розрізняти героїв – носіїв добра і зла, розвивати мовлення учнів, критичне мислення, уяву, виховувати доброту, порядність, чуйність, уважне ставлення до ближнього, прищеплювати бажання робити добро як спонуку до позитивної життєдіяльності.
Учні повинні знати: біографічні дані Василя Королева-Старого, зміст казки
«Хуха-Моховинка», трактування нечистої сили у фольклорі та авторське тлумачення.
Учні повинні вміти:виразно читати казку та переказувати її, називати риси
зовнішності героїв, давати оцінку описуваним подіям, коментувати вияви добра і зла у вчинках казкових героїв, складати простий план літературної казки.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, урок-відкриття.
Міжпредметні зв’язки: українознавство, образотворче мистецтво, світова література.
Методи і форми роботи: вправа «Спіймай промінчик сонця», «Мікрофон», робота в парах, робота в групах, міні-дискусія, метод «Прес», «Незакінчене речення».
Обладнання: портрет письменника, збірка Василя Королева-Старого «Нечиста сила», ілюстрації до твору, опорні картки, дидактичний матеріал.
Перебіг уроку
І. Мотиваційний етап.
1.Вправа «Спіймай промінчик сонця».
Спіймайте у долоньку промінчик сонця. Відчуйте, як він зігріває вас своїм теплом. Подаруйте його сусідові. Нехай тепло, доброта, щедрість вашої душі зігріють всіх, хто поруч.
2. З’ясування емоційної готовності учнів до уроку.
– Недавно пролунав дзвінок, який повідомив про початок уроку. З яким настроєм ви прийшли на урок? Продемонструйте смайликом. (Відповідно до настрою учні піднімають смайлики, що символізують «Радість», «Байдужість», «Сум». Настрій учнів визначається протягом усього уроку і в кінці).
ІІ. Актуалізація суб’єктивного досвіду.
- Бліц-опитування.
- Як називається твір про незвичайні, часом фантастичні, але повчальні події?
- Що характерне для народної казки як жанру?
- Чим народна казка відрізняється від літературної?
- Чому добро в казках завжди перемагає зло?
- З якою метою у казках поруч з реальними подіями значна увага приділяється фантастиці?
- «Мікрофон».
- Чого я чекаю від знайомства із творчістю Василя Королева-Старого?
ІІІ. Цілевизначення та планування.
- Слово вчителя.
- Сьогодні ми спробуємо відкрити для себе дивовижний світ творчості Василя Королева-Старого, відчути її серцем і осягнути розумом, переконатися у великій гуманності його творів.
- Колективне планування діяльності.
ІV. Опрацювання навчального матеріалу.
- Вступне слово вчителя.
- Можливо, вам, шановні друзі, вже відоме ім’я Василя Королева-Старого. Не так давно у видавництві «Веселка» побачила світ його книжечка під таємничою назвою «Нечиста сила». Що ж, загадкового, фантастичного, захоплююче неймовірного в збірничку й справді вдосталь. Твори написані майстерно, вигадливо, доступно, невимушено. Автор вільно і нестримно фантазує, змушуючи читача знову і знову повертатися до книжки. Хто ж цей великий фантазер?
- Виступи учнів з повідомленнями.
Учень 1.Народився Василь Костянтинович Королів-Старий (справжнє прізвище – Королів) 4 лютого 1879 року в селі Ладан Прилуцького повітуна Полтавщині. Освіту здобував спочатку в духовній семінарії, проте кар’єра священика мало приваблювала молодого допитливого юнака, закоханого в життя і літературу. Тому він переїжджає з Полтави до Харкова, щоб продовжити навчання у ветеринарному інституті.
Учень 2.Одержавши диплом, Василь Королів-Старий працює за спеціальністю і навіть видає популярний посібник з ветеринарії, а також проводить велику просвітницьку роботу серед селянства. Займався укладанням народних календарів та листівок, які були дуже потрібними у повсякденному житті та побуті.
Учень 3. У 1919 році Василь Королів-Старий виїхав у країну, яка тоді називалася Чехословаччина. В Україні в той час відбувалися пореволюційні події. Працював в Українській сільськогосподарській академії в Подєбрадах (Чехословаччина), активно продовжував видавничу, перекладацьку, наукову і письменницьку діяльність.
- Робота в парах.
- Поспілкуйтеся з автором підручника, який теж розповідає про Василя Королева-Старого. Випишіть у зошити назви творів, які письменник написав для дітей. Поставте один одному запитання на основі прочитаного.
- Словникова робота.
Демонологія – це людські уявлення про злих духів, що дійшли до нас з давніх часів.
Демони – фантастичні істоти, найпопулярнішими серед яких є мавки, домовики, хухи і потерчата.
Домовик – найдавніший демонічний образ у багатьох народів, хатній бог, охоронець домашнього вогнища.
Потерчата – душі дітей, які померли нехрещеними і стали болотяними вогниками.
Хуха –міфічна істота, пухка, як мох.
- «Довідкове бюро».
Робота з підручником.
Якими показані хухи у слов’янській міфології?
- Первинне читання казки з настановою.
- Робота зі змістом казки.
- Яке враження справила на вас казка?
- Образи яких фантастичних істот згадуються у казці?
- Чому Хух по-різному називали? Від чого це залежало?
- Якою Хухою є Моховинка? Знайдіть, як про це сказано у тексті.
- Через що Хух не може побачити людина?
- Чому Моховинка, яка залишилася без домівки. Не могла жити з батьками або сестричками, хоча вони запрошували її до себе?
- Як Моховинка стала хлібною хухою?
- Які стосунки склалися між Моховинкою і дітьми? У чому це виявилося?
- Вибіркове виразне читання.
Зачитайте уривки казки, що свідчать про добре серце Моховинки, її чуйність, щирість.
Коли люди почали вірити в існування Хух?
Зачитайте уривок, де сказано, як Хухи допомогли вижити злому діду.
Чим дід віддячив Хусі за допомогу?
- Міні-дискусія.
- Чи не здається вам, що Василь Королів-Старий розчарувався в людях?
- Чи поділяєте ви такі його думки: «Люди дуже рідко помічають та розуміють чужі сльози», «Люди взагалі дуже неуважні, і вони мало дечого помічають навколо себе»?
- Робота в групах.
І група – записати два вчинки Хухи, які підтверджують думку, що вона була доброю істотою.
ІІ група – зачитати опис Хухи, розповісти, якою ви собі уявляєте Хуху.
- Екскурсія в картинну галерею.
Розгляд та коментування ілюстрацій до казки.
V. Рефлексивно-оцінювальний етап.
1.Метод «Прес».
Хто з героїв казки «Хуха-Моховинка» втілює добро, а хто – зло?
Порівняйте казку «Хуха-Моховинка» з казкою Г.Х.Андерсена «Снігова королева» та казкою Ш.Перро «Попелюшка». Хто в цих казках втілює добро, а хто – зло?
- «Незакінчене речення».
- Після прочитання казки «Хуха-Моховинка» я зрозумів…
- Казка Василя Королева-Старого вчить…
- На уроці мені було цікаво, тому що…
- З’ясування емоційного стану школярів.
Чи змінився ваш настрій в кінці уроку?
Продемонструйте смайликом.
VІ. Домашнє завдання.
І-ІІ р. Скласти простий план казки «Хуха-Моховинка».
ІІІ-ІУ. Написати листа письменнику «Про що б хотілося розпитати в автора казки».
На вибір: скласти загадки про персонажів твору, усна розповідь «Нові пригоди Хухи-Моховинки».
|